niedziela, 29 maja 2022

Warszawa Karola Beyera

Warszawa - biwak rosyjskiego wojska na Placu Saskim 
(14 października 1861). Fot. K. Beyer.

Warszawa - Pałac Krasińskich (1862). Fot. K. Beyer.
Przed pałacem biwak rosyjskiego wojska. 

Warszawa - widok z wieży św. Krzyża. Fot. K. Beyer (ok. 1861).

Warszawa -  wchód do katedry (1862).
Fot. K. Beyer.

Warszawa - kościół Nawiedzenia NMP (1862).
Fot. K. Beyer.

Warszawa - plac przed teatrem (1862).
Fot. K. Beyer.

Warszawa - Hotel "Europejski" (1862).
Fot. K. Beyer.

Warszawa - Plac Bankowy. Fot. K. Beyer (ok. 1861).

Warszawa - widok z latarni kościoła ewangelicko-augsburskiego św. Trójcy w kierunku ulicy Nowo-Kredytowej (obecnie Kredytowa), Placu Zielonego (obecnie J.H. Dąbrowskiego) i ulicy Marszałkowskiej. Fragment panoramy miasta. Fot. K. Beyer (1858).

Warszawa - widok z latarni kościoła ewangelicko-augsburskiego św. Trójcy 
w kierunku ulic Marszałkowskiej i Królewskiej. Fragment panoramy.
Fot. K. Beyer (1858).

Warszawa - budowa Mostu Kierbedzia (1863). 
Fot. K. Beyer.

Wilno na zdjęciach Prokudina - Gorskiego

Wilno - przedmieście od zachodniej strony 1912 r. 
Fot. S. Prokudin - Gorskij.

Wilno - zachodnia część miasta 1912 r. 
Fot. S. Prokudin - Gorskij.

Wilno - panorama miasta 1912 r. 
Fot. S. Prokudin - Gorskij.

Wilno - panorama miasta 1912 r. 
Fot. S. Prokudin - Gorskij.

poniedziałek, 16 maja 2022

Rakietnicy Królestwa Polskiego

Królestwo Polskie - kanonier Korpusu Rakietników 
z łożem rakietniczym. Rys. B. Gembarzewski.

Rakietnicy. Korpus rakietników utworzony był w wojsku polskiem w r. 1823 pod dowództwem Piotra Bontemps’a. Korpus składał się z półbateryi konnej, zostającej pod dowództwem kapitana Józefa Jaszowskiego i półkompanii pieszej pod dowództwem kapitana Karola Skalskiego. W styczniu 1831 r. półkompanja rakietników konnych reorganizowana była na baterję artyleryi lekkokonnej, a półkompanja pieszych rakietników na całą kompanję o 8 kozłach do wyrzucania rac kongrewskich. Ta ostatnia kompanja odznaczyła się w bitwie pod Grochowem. W skutek rozkazu Komisyi rządowej wojny z d. 25 lipca tegoż roku, zaczęto formować oddział rakietników konnych pod dowództwem podporucznika Szopowicza o 4 kozłach czyli łożach rakietowych. 
(Encyklopedia Staropolska Zygmunta Glogera)


Rakietnik pieszy i łoże rakietowe (1828 - 31).
Mal. K. Linder. 

Kazimierz Błaszczyński

Kazimierz Błaszczyński jako sztabskapitan rosyjskiej artylerii.

Kazimierz Konrad Błaszczyński ps. "Bogdan Bończa" vel "Konrad Tomaszewski" (ur. ok. 1831, zm. 19 czerwca 1863) – pułkownik kawalerii w powstaniu styczniowym, zawodowy oficer artylerii rosyjskiej armii. Po wybuchu powstania styczniowego brał udział w walkach o Płock. Został mianowany naczelnikiem wojennym województwa płockiego. Od marca 1863 r. był dowódcą samodzielnego oddziału ułanów. 18 czerwca 1863 został ranny w bitwie pod Górami dwoma postrzałami w pierś, po czym ukryty w stodole w Górach. W stanie ciężkim przeniesiono go do dworu w Lubczy, a następnie, w obawie przed kozakami, do gajówki w Stępockim Lesie koło Przezwodów, gdzie zmarł. Pierwotnie został pochowany w nieoznaczonej mogile na cmentarzu w Nawarzycach, w 2004 r. szczątki ekshumowano i pochowano w nowej mogile na tym samym cmentarzu.
Zmarli powstańcy 1863 roku zostali odznaczeni przez prezydenta RP Ignacego Mościckiego 21 stycznia 1933 roku Krzyżem Niepodległości z Mieczami.

niedziela, 15 maja 2022

Powstanie Styczniowe - Manifest 22 stycznia

Manifest Tymczasowe Rządu Narodowego 
(22 stycznia 1863).

Manifest 22 stycznia

Był to manifest programowy Komitetu Centralnego Narodowego, ogłaszający wybuch zbrojnego powstania. Przekształcał on KCN w Tymczasowy Rząd Narodowy. Określał polityczny cel walki, jakim była odbudowa niepodległego państwa. Odnosił się zarówno do Polaków, jak i innych nacji zamieszkujących przedrozbiorowe terytorium Rzeczypospolitej: Litwinów, Żydów i Rusinów (Ukraińców). Za społeczny cel Powstania KCN uznał uwłaszczenie chłopów i budowę społeczeństwa, w których wszyscy obywatele byliby równi wobec prawa.
 ------------------------------------------
Nikczemny rząd najezdniczy, rozwścieklony oporem męczonej przezeń ofiary, postanowił zadać jej cios stanowczy: porwać kilkadziesiąt tysięcy najdzielniejszych, najgorliwszych jej obrońców, oblec w nienawistny mundur moskiewski i pognać tysiące mil na wieczną nędzę i zatracenie.
Polska nie chce, nie może poddać się bezspornie temu sromotnemu gwałtowi, pod karą hańby przed potomnością powinna stawić energiczny opór. Zastępy młodzieży walecznej, młodzieży poświęconej, ożywione gorącą miłością Ojczyzny, niezachwianą wiarą w sprawiedliwość i w pomoc Boga, poprzysięgły zrzucić przeklęte jarzmo lub zginąć.
Za nią więc, Narodzie Polski, za nią!
Po strasznej hańbie niewoli, po niepojętych męczarniach ucisku Centralny Narodowy Komitet, obecnie jedyny legalny Rząd Twój Narodowy, wzywa Cię na pole walki już ostatniej, na pole chwały i zwycięstwa, które Ci da i przez imię Boga na niebie dać przysięga, bo wie, że Ty, który wczoraj byłeś pokutnikiem i mścicielem, jutro musisz być i będziesz bohaterem i olbrzymem!
Tak, Ty wolność Twoją, niepodległość Twoją zdobędziesz wielkością takiego męstwa, świętością takich ofiar, jakich lud żaden nie napisał jeszcze na dziejowych kartach swoich.
Powstającej Ojczyźnie Twojej dasz bez żalu słabości i wahania, wszystką krew, życie i mienie, jakich od Ciebie zapotrzebuje.
W zamian Komitet Centralny Narodowy przyrzeka Ci, że siły dzielności Twojej nie marnuje, poświęcenia nie będą stracone, bo ster, który ujmuje, silną dzierżyć będzie ręką. Złamie wszystkie przeszkody, roztrącić wszelkie zapory, a każdą nieprzychylność dla świętej sprawy, nawet brak gorliwości, ściągać i karać będzie przed surowym, choć sprawiedliwym trybunałem Ojczyzny.
W pierwszym zaraz dniu jawnego wystąpienia, w pierwszej chwili rozpoczęcia świętej walki, Komitet Centralny Narodowy ogłasza wszystkich synów Polski, bez różnicy wiary i rodu, pochodzenia i stanu, wolnymi i równymi obywatelami kraju. Ziemia, którą Lud rolniczy posiadał dotąd na prawach czynszu lub pańszczyzny, staje się od tej chwili bezwarunkową jego własnością, dziedzictwem wieczystym. Właściciele poszkodowani wynagrodzeni będą z ogólnych funduszów Państwa. Wszyscy zaś komornicy i wyrobnicy, wstępujący w szeregi obrońców kraju, lub w razie zaszczytnej śmierci na polu chwały, rodziny ich, otrzymują z dóbr narodowych dział bronionej od wrogów ziemi.
Do broni więc, Narodzie Polski, Litwy i Rusi, do bronią, bo godzina wspólnego wyzwolenia już wybiła, stary miecz nasz wydobyty, święty sztandar Orła, Pogoni i Archanioła rozwinięty. A teraz odzywamy się do Ciebie, Narodzie Moskiewski: tradycyjnym hasłem naszym jest wolność i braterstwo Ludów, dlatego też przebaczamy Ci nawet mord naszej Ojczyzny, nawet krew Pragi i Oszmiany gwałty ulic Warszawy i tortury lochów Cytadeli.
Przebaczamy Ci, bo i Ty jesteś nędzny i mordowany, smutny i umęczony, trupy dzieci Twoich kołyszą się na szubienicach carskich, prorocy Twoi marzną na śniegach Sybiru. Ale jeżeli w tej stanowczej godzinie nie uczujesz w sobie zgryzoty za przeszłość, świętych pragnień dla przyszłości, jeżeli w zapasach z nami dasz poparcie tyranowi, który zabija nas, a depcze po Tobie! biada Ci, bo w obliczu Boga i świata całego przeklniemy Cię na hańbę wiecznego poddaństwa i mękę wiecznej niewoli, i wyzwiemy na straszny bój zagłady, bój ostatni europejskiej cywilizacji z dzikim barbarzyństwem Azji.

środa, 11 maja 2022

Odruszczenie Warszawy 1905

Ulotka z 1905 r.

Zakład doktora Chramca w Zakopanem

Zakopane - Zakład doktora Chramca (1912).

Zakład Klimatyczny dr. Andrzeja Chramca, ob. siedziba Starostwa Powiatowego i Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem – sanatorium wybudowane w 1887 r. przez dr Andrzeja Chramca znajdujące się przy ul. Chramcówki 15 w Zakopanem.


Zakopane - jadalnia w Zakładzie doktora Chramca (1909).

poniedziałek, 9 maja 2022

Oddziały ochotnicze Powstania Listopadowego

Powstanie Listopadowe: 1. strzelec kaliski, 2. żandarm polowy, 3. strzelec kurpiowski, 4. strzelec konny Grothusa, 5. strzelec górniczy, 6. wolny "kozak" wołyński, 7. oficer strzelców celnych Kuszla, 8. szeregowy jazdy lubelskiej. Mal. K. Linder.

Jak strzec się chorób zakaźnych

Afisz z 1915 r. 
 

Zaproszenie Braci Rodaków ....

Młodzież Polska Wyznania Mojżeszowego Zaprasza Braci Rodaków na Nabożeństwo za pomyślność Ojczyzny odbyć się mające d. 9 Październi: t.j. we Środę o godz. 10 w Synagodze na Nalewkach pod No 2250. Ulotka z 1861 r.